Nie musisz iść do urzędu skarbowego po zaświadczenie o dochodach

Osoby, które ubiegają się o przyznanie świadczeń społecznych oraz wnioskują o wsparcie Finansowe w ramach programu „Rodzina 500+” nie muszą już osobiście składać wniosków i odbierać zaświadczeń o wysokości dochodów ze swoich urzędów skarbowych. Dane te udostępniane są ośrodkom pomocy społecznej bezpośrednio z systemu informatycznego administracji podatkowej poinformowała Izba Skarbowa w Krakowie.
1 stycznia 2016 r. Ministerstwo Finansów, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło usługę polegającą na automatycznym udostępnianiu ośrodkom pomocy społecznej informacji o dochodach osób ubiegających się o świadczenia rodzinne, wychowawcze i alimentacyjne, w tym również o świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”. Nowa usługa umożliwia bezpośrednie otrzymanie informacji o wysokości dochodów podatników, składek na ubezpieczenia społeczne i podatku należnego podatników wnioskujących o świadczenia społeczne poprzez aplikację Emp@tia.

Osoby ubiegające się o świadczenia społeczne nadal udają się do urzędów skarbowych, by osobiście uzyskać zaświadczenie o dochodach. Często wiąże się to z dwukrotną wizytą w urzędzie skarbowym. Dlatego Izba Skarbowa w Krakowie poinformowała, że od stycznia ośrodki pomocy społecznej same pobierają informacje o dochodach podatników.
Osoby ubiegające się o świadczenia społeczne nie muszą już przychodzić do swojego urzędu skarbowego, żeby otrzymać zaświadczenie o dochodach, bo ośrodki pomocy społecznej zrobią to za nich. Uzyskanie zaświadczenia w Formie papierowej, według zasad z lat ubiegłych nie przyśpieszy uzyskania prawa do świadczeń społecznych.

Źródło: e-Doradca Podatkowy