Pomysł na siebie – własna firma

Niemal 154 min zł od grudnia 2013 r. przeznaczono na pożyczki w ramach programu „Wsparcie w starcie”

Dzięki programowi udzielono ponad 2,5 tys. pożyczek w tym ponad 2,4 tys. na podjęcie działalności gospodarczej oraz 63 na utworzenie miejsca pracy dla osoby bezrobotnej. Tylko w tym roku udzielono 522 pożyczek na kwotę ponad 33,2 min zł.

Z jakiego wsparcia można skorzystać?

•    niskooprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, maksymalna kwota pożyczki to ponad 80 381,60 zł, pożyczka udzielana jest na okres 7 lat,

•    niskooprocentowane pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Maksymalna kwota pożyczki to ponad 24 114,48 zł,

•    bezpłatne szkolenia i doradztwo dla pożyczkobiorców.

Kto może skorzystać z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej?

•    absolwenci szkół i wyższych uczelni,

•    studenci ostatnich lat studiów,

•    bezrobotni.

Kto może ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy?

•    absolwenci szkół i wyższych uczelni, studenci ostatnich lat studiów, bezrobotni, w tym pożyczkobiorcy korzystający z pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej (po co najmniej 3 miesiącach spłacania rat kapitałowo-odsetkowych),

•    podmioty prowadzące działalność gospodarczą, żłobki i kluby dziecięce, niepubliczne szkoły i przedszkola.

Gdzie zgłosić się po pożyczkę?

Pożyczki udzielane są za pośrednictwem pośredników finansowych. Działają oni na terenie całego kraju, który podzielony został na regiony i makroregiony. Dzięki temu zapewniono łatwy dostęp do programu. Lista pośredników finansowych wraz z danymi kontaktowymi zamieszczona jest na stronie internetowej www.wsparciewstarcie.bgk.pl. Tam też dostępne są szczegółowe informacje o programie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Kto najczęściej korzysta z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej?

Ponad 65,6 proc, pożyczkobiorców to osoby bezrobotne. Niemal 30 proc, stanowią absolwenci szkół i wyższych uczelni, a 6,3 proc, to studenci ostatnich lat studiów.

Pożyczkobiorcami są prawie w 47,5 proc, osoby w wieku 30 lat i więcej. W większości są to mężczyźni (58,5 proc.). Pożyczki przeznaczane są najczęściej na otwarcie działalności usługowej (1392 umów) oraz handlu (665 umów). W ramach programu powstał m.in.: gabinet protetyki słuchu, pracownia stolarska, salon fryzjersko-kosmetyczny czy żłobek.

Dlaczego warto ubiegać się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej?

W Polsce jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy mają pomysł na biznes, lecz brakuje im pieniędzy. Coraz częściej młodzi uciekają od pracy na etacie, chcą tworzyć „coś swojego”, chcą łączyć pracę z pasję i ten Program im to umożliwia-powiedziała Weronika Stefaniak, właściciel klubu ZEBRA Fitness specjalizującego się w zajęciach na trampolinach ‚Fit and Jump1.

Przekułam swoją pasję do stylizacji wnętrz i wzornictwa w sposób na życie. Udział w programie oraz pozyskanie pożyczki pozwoliły mi na realizację marzenia. Głównym atutem były preferencyjne warunki, na których otrzymałam pożyczkę, co w łatwy sposób umożliwiło mi realizację celu, o którym od dawien dawna marzyłam-powiedziała Barbara Dębicka-Szpara, właściciel firmy Autorskie Studio Mebli i Wnętrz DĘBICKI DESIGN.

Do złożenia wniosku o pożyczkę przekonali mnie znajomi oraz rodzice. Mówili, że jeśli nie spróbuję, to będę na pewno żałować. Dla mnie wzięcie udziału w programie było trafioną decyzją, ponieważ moja pasja, czyli jeździectwo, stało się sposobem na zarabianie na życie. Nie ma nic lepszego niż praca połączona z pasją. Robię to, co kocham- powiedziała Paulina Pezda, właściciel firmy Stajnia Eliskir.

Źródło: e-Doradca Podatkowy