Ograniczenie handlu w niedziele?

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele dotyczy określenia zasad zakazu handlu w placówkach handlowych oraz w podmiotach działających na rzecz handlu w niedzielę z wyłączeniem kilku niedziel w roku, w przypadku których potrzeba handlu podyktowana jest szczególną koniecznością zaspokajania potrzeb ludności.

Proponuje się w nim też ustalenie zasad godzinowego ograniczenia handlu w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę.

Zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych, w tym m.in. sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów materiałów budowlanych oraz domów wysyłkowych. Przepisy objęłyby także: franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o „umowę agencji” (z wyjątkiem stacji paliw), przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny.

Wyłączone z zakazu handlu byłyby m.in. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy usytuowane na dworcach kolejowych i lotniskach czy kioski z prasą. Otwarte w niedziele będą mogły być również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. Projekt zakłada też ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne np. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz w okresach, w których organizowane są wyprzedaże.

Źródło: e-Doradca Podatkowy